Vytvoření child-šablony

Už jste někdy po aktualizaci wordpressové šablony přišli o všechny její úpravy? Nemuselo by se to stát, pokud byste měli vytvořenou child-šablonu (child theme). V tomto návodu si přečtete o jejím snadném vytváření.

Fungování child-šablon

Princip child šablon je založen na vztahu rodič – dítě. Všechny šablony nainstalované do WordPressu klasickým způsobem jsou rodiče. Bez ohledu na to zda jsou placené nebo stažené zdarma. Child šablona je šablona odvozená od své rodičovské. Obsahuje jen soubory a funkce, které jsou dodatečně upravené nebo přidané navíc. Díky tomu automaticky dědí základní funkce a kompletně celý vzhled.

Např.: pokud upravíte soubor se styly style.css nebo potřebujete přidat či vymazat některou její část, jednoduše to provedete v kopii z originálního souboru, který umístíte do adresáře s child šablonou. WordPress načte tento upravený souboru namísto originálního a zbytek neupravených souborů se bude načítat z originální šablony. Díky tomu po aktualizaci šablony nepřijdete o změny, které na šabloně provedete. Aktualizuje se totiž pouze rodičovská šablona.

Obsah podřízené šablony

Child šablona je ve svém vlastním adresáři s názvem originální šablony a přidanou příponou „- child“.

Její adresář obsahuje:

 • functions.php – zde je nastavení podřízené šablony a můžete zde přidávat vlastní funkce
 • style.css – zde jsou uloženy buď všechny CSS styly použité v šabloně, nebo jen vámi provedené změny, záleží na nastavení při vytváření child šablony
 • další soubory ve kterých jste prováděli změny, tyto soubory na načítají přednostně namísto originálních

Vytvoření child šablony pomocí pluginu

Vytvoření child-šablony WordPress child,šablona

Nejjednodušší způsob vytvoření podřízené šablony je pomocí pluginu, který je k tomu určen. Ruční vytvoření child-šablony je poměrně složité a snadno se něco opomene. Plugin Child Theme Configurator od Lilaea Media udělá všechnu práci za vás během několika kliknutí. Dokonce do nové šablony zkopíruje i veškerá nastavení, menu a widgety, což vám ušetří spoustu práce.

Instalace pluginu

Nainstaluje plugin Child Theme Configurator. Kdo neví jak nainstalovat plugin, tomu pomůže návod na instalaci pluginu.

Tvorba vlastní šablony

Vytvoření child-šablony WordPress child,šablona

Po aktivaci pluginu přejděte na stránku Nástroje > Child Themes.

Zobrazí se vám průvodce vytvořením podřízené šablony.

 1. Nejprve vyberte volbu „CREATE a new Child Theme“ pro vytvoření nové šablony.
 2. Ve druhém kroku vyberte kterou z nainstalovaných šablon chcete použít pro vytvoření child-šablony.
 3. Dalším krokem je analýza rodičovské šablony. Klikněte na tlačítko Analyze. Plugin šablonu zkontroluje. Pokud je vše zelené, můžete si prohlédnout další nastavení níže.
 4. Ve čtvrtém kroku vyberete název adresáře s novou šablonou. Výchozí hodnotu není třeba měnit.
 5. V pátém kroku máte na výběr mezi použitím jednoho soubory se styly nebo rozdělení do dvou. Přičemž v tom druhým budou pouze vámi provedené změny.
 6. Další nastavení také není třeba měnit.
 7. V sedmém kroku si můžete upravit název šablony, autora a další metadata.
 8. V osmém kroku doporučuji zaškrtnout možnost zkopírování nastavení, nabídek a widgetů ze staré šablony. Nová šablona díky tomu bude vypadat úplně stejně.
 9. Klikněte na Create New Child Theme.

Přepnutí na novou šablonu

Nyní máte podřízenou šablonu vytvořenou a můžete na ní přepnout kliknutím na Vzhled > Šablony.

V seznamu dostupných šablon uvidíte šablonu se stejným obrázkem a slovem „Child“ v názvu. Pro zobrazení náhledu webu s novou šablonou nemusíte šablonu rovnou přepínat, ale můžete kliknout na tlačítko Aktuální náhled. Tím se zobrazí konfigurátor přizpůsobení šablony s jejím aktuálním náhledem.

Po vyladění detailů šablony můžete nastavení Aktivovat a publikovat.

Napsat komentář