Vytvoření vlastního pluginu

Vytvoření vlastního pluginu pro WordPress není žádná věda a nemusíte kvůli tomu studovat programování. Prakticky jde o vytvoření jednoho souboru s daným textem a jeho nahrání do WordPressu. Zde je návod na vytvoření vlastního pluginu pro WordPress.

Většina návodů na úpravu WordPressu vkládá funkce do souboru functions.php, který je součást šablony. To je dobré hlavně pro funkce upravující chování šablony. Pro úpravy samotného WordPressu je vhodnější vlastní plugin, protože při budoucí aktualizaci nebo změně šablony nepřijdete o provedené úpravy.

Tvorba pluginu pro WordPress

Jediné, co k vytvoření pluginu pro WordPress potřebuje, je poznámkový blok, který je součástí každého Windows. Případně jakýkoliv jiný textový editor, ale Microsoft Word vhodný není.

Vytvoření souboru s pluginem

První krok je vytvoření souboru s příponou PHP, který obsahuje všechen nutný kód a do kterého můžete časem přidávat další a další funkce.

Otevřete si poznámkový blok, který je součástí Windows. Samozřejmě můžete použít i nějaký pokročilejší editor vhodný pro programování. Mě naprosto vyhovuje Notepad++.

Do prázdného nového dokumentu vložte následující kód:

<?php
/*
Plugin Name: Vlastni Plugin
Author: ipdata.cz
Plugin URI: https://ipdata.cz
*/

/* Sem vložte vlastní funkce. Na posledním řádku nechte otazník se závorkou. */

?>

Soubor uložte způsobem, aby měl příponu php. To je naprostá nutnost. Například vlastniplugin.php. Pozor aby vám to editor neuložil jako vlastniplugin.php.txt – to je špatně. Při ukládání v poznámkovém bloku vyberte Uložit jako typ: Všechny soubory.

Vytvoření vlastního pluginu

Při vkládání více funkci si můžete soubor dle libosti komentovat. V budoucnu vám to pomůže se v souboru vyznat. Komentář stačí začít dvěma lomítky na začátku řádku.

Vytvoření zip souboru

Nyní je třeba váš nový soubor zabalit do ZIPu. Pravým tlačítkem myši klikněte na soubor a z kontextové nabídky vyberte Odeslat > Komprimovaná složka (metoda zip).

Vytvoření vlastního pluginu WordPress pluginu

Instalace pluginu

Posledním krokem je instalace vašeho nového pluginu. Plugin se instaluje jako jakýkoliv jiný plugin. Pomocí tlačítka Nahrát plugin nahrajte vytvořený zip soubor. Kdo neumí instalovat plugin, může si přečíst návod na instalaci pluginu.

Napsat komentář