Instalace WordPress pluginu

Prní věc po instalaci WordPressu je základní nastavení a instalace potřebných pluginů pro přidání dalších požadovaných funkcí.

Pluginy přidávají nové funkcionality, které vám pomohou vybudovat web podle vašich představ. Např. galerie, slideshow, eshopové funkce a další. Tisíce jich jsou zdarma a další jsou ke koupi. Většinu placených pluginů lze koupit za pár dolarů pomocí vaší platební karty během několika minut. V tomto návodu se dozvíte jak nainstalovat WordPress plugin přesně krok za krokem.

Jak snadno nainstalovat WordPress plugin

Nejsnazší způsob je nainstalovat plugin přímo z administrace webu pomocí vyhledávání z oficiálního WordPress repositáře. Pluginy v oficiální databázi jsou hodnocené, dobře popsané a je u nich ověřena kompatibilita s vaší verzí WordPressu. Jedinou nevýhodou je, že repositář obsahuje jen pluginy zdarma nebo jejich bezplatné verze.

První věcí, která je pro instalaci nového pluginu potřeba, je přihlásit se do administrační části vašeho webu a kliknout na Pluginy v levém postranním menu. Nad seznamem nejpoužívanějších pluginů je vyhledávací pole, pomocí kterého můžete vyhledat konkrétní název nebo zkusit pátrat dle fantazie a potřeby.

Vyhledání pluginu

U každého ze zobrazovaných pluginů je tlačítko Instalovat. Pokud máte správně nastavená přístupová práva souborů u vašeho hostingu, plugin se vám automaticky stáhne a nainstaluje. Posledním krokem je jeho aktivace pomocí tlačítka Aktivovat, které se zobrazí hned po automatické instalaci.

Instalace pluginu nahráním souboru

Placené WordPress pluginy nelze vyhledat výše uvedeným způsobem, protože nejsou v oficiálním repositáři. Ve většině případů si je po zaplacení stáhnete v ZIP souboru z jejich oficiálních stránek. A právě proto se vám hodí tento způsob instalace, který je stejně snadný jako předchozí.

Namísto vyhledání pluginu jej nahrajete kliknutím na tlačítko Nahrát plugin. Tlačítkem Vybrat soubor ve svém počítači najdete stažený plugin, který potřebujete nainstalovat a kliknutím na Instalovat se automaticky nahraje. Po té jej pouze aktivujete.

Nahrání WordPress pluginu

Manuální instalace přes FTP

Někteří poskytovatelé hostingu nedovolují nahrávání pluginů v administraci stránek. V těchto případech je možné plugin na server nahrát pomocí FTP. Tato metoda je nejmíň uživatelský příjemná, ale zvládnout lze.

Nejprve je plugin třeba stáhnout do počítače. Po zaplacení vám ve většinou přijde na email odkaz se stažením. Stažený ZIP soubor v počítači rozbalte. Ve Windows lze extrahovat pravým kliknutím myši nebo pomocí programů tipu WinRar. Po rozbalení souboru se v počítači objeví složka s názvem pluginu obsahující již konkrétní soubory.

Adresář s pluginy

V dalším kroku tuto složku zkopírujeme pomocí FTP klienta na server. Pluginy se kopírují do složky /wp-content/plugins/. K tomuto kroku potřebujete mít přístupové údaje na připojení se k vašemu hostingu pomocí FTP, SCP a pod…

Na webovém serveru jsou ve složce plugins jednotlivé adresáře s názvy pluginů a v nich potřebné soubory. Tento pořádek je nutné zachovat.

Po nahrání souborů už zbývá jen plugin aktivovat kliknutím na Pluginy v levém menu a následně na Přehled pluginů a poté Aktivovat.

Aktivace WP pluginu

Nastavení pluginu po instalaci

Po aktivaci se u většiny pluginů ve vašem administrátorském menu objeví nové nastavení týkající se konkrétního pluginu a k němu další doplňující informace. Pokud toto nastavení není vidět přímo v levém menu, bývá k nalezení pod položkou Nástroje nebo Nastavení. V každém případě je dobré si všechny možnosti prostudovat.