Nastavení přístupových práv k souborům

Nelze vám nainstalovat plugin nebo WordPress hlásí následující chybu? Ukážeme vám snadnou cestu k opravě.

Nelze se připojit k souborovému systému. Potvrďte své přihlašovací údaje. K provedení požadované akce se WordPress musí připojit k webovému serveru. Zadejte prosím přihlašovací údaje k FTP, aby bylo možné pokračovat. Pokud potřebné informace neznáte, kontaktujte prosím poskytovatele hostingu.

Nesprávně nastavené přístupová práva

Pravděpodobně je problém v nastavení přístupových práv na hostingovém serveru. Nesprávně nastavená přístupová práva k souborům a adresářům vašeho webu způsobí, že instalační proces WordPressu, který se snaží o instalaci pluginu nebo změnu některého ze souborů (např. šablony) skončí neúspěchem, protože zkrátka nemá dostatečná práva pro úpravu/kopírovaní/mazání těchto souborů. Někdy WordPress hlásí že nemůže vytvořit složku, zapsat soubor na disk a někdy se ani žádná chyba nezobrazí. Díky tomu je nefunkční i nahrávání obrázků, mazání obrázků, běh některých scriptů, editování šablony a v případě příliš volných přístupových práv je ohrožena i celá bezpečnost webu.

Nastavení přístupových práv souborů a složek

Správné nastavení přístupových práv souborů a složek ve WordPressu je naprosto nutné pro správnou funkci redakčního systému. Následující nastavení je doporučeno pro většinu webů.

755 pro adresáře a podadresáře
644 pro všechny soubory

Pojďme se tedy podívat jak to na hostingovém serveru nastavit.

Oprava přístupových práv přes FTP

Pro tento krok potřebujete FTP klienta a přihlašovací údaje k vašemu hostingu. Jakmile se na server připojíte, zobrazte si základní složku ve které jsou soubory WordPressu. Všechny tyto složky a soubory počínaje složkou wp-admin až po ten poslední označte, klikněte na ně pravým tlačítkem myši a vyberte vlastnosti. Zobrazí se okno, ve kterém lze nastavit práva. Práva se udávají číslem v oktalové (osmičkové) soustavě, tj. absolutním zápisem nebo pomocí tzv. symbolického zápisu. Vaše magické číslo je 0644, což v řeči linuxových systémů znamená: Vlastník má právo právo číst (R) a zapisovat (W), Skupina a Ostatní jen čtení (R).

WordPress potřebuje u adresářů i právo na spuštění (X). Volba přidat X adresářům všem složkám automaticky nastaví 0755, což navíc přidává oné spouštěcí právo (X).

Abyste nemuseli takto nastavovat každý podadresář, použijte nastavení práv rekurzivně. Rekurzivní metoda nastaví stejně i každý vnořený podadresář.

Nastavení přístupových práv

Nastavení práv v příkazovém řádku

Když máte přístup do linuxového terminálu vašeho hostingu, jděte do adresáře s instalací WordPressu a zadejte následující tři příkazy.

První řádek nastaví vlastnictví všech souborů uživateli www-data. Pod tímto uživatelem běží proces webového serveru (např. Apache2). Druhý řádek nalezne všechny adresáře a nastaví jim právo 755. Tj zápis pro vlastníka a právo na spuštění. Poslední řádek je pro jednotlivé soubory.

chown www-data:www-data -R * 
find . -type d -exec chmod 755 {} \;
find . -type f -exec chmod 644 {} \;

CHMOD

Více informací o přístupových právech na linuxových systémech si přečtete na cs.wikipedia.org/wiki/Chmod.