Jak vypnout vyhledávání na webu

Některé weby zkrátka nejsou tak rozsáhlé, aby na nich mělo smysl používat vyhledávání. Tento návod nabízí dvě možnosti, jak wordpressové vyhledávání kompletně vypnout.

Proč vyhledávání vypínat?

Mnoho webů běžících na WordPressu jsou jednoduché firemní prezentace o několika málo stránkách. Čím dál více z nich se vydávají trendem jednostránkových webů s vertikální navigací. U nich vyhledávání jednoduše nedává smysl.

Odstranění vyhledávání z těchto webů může dokonce zlepšit uživatelský zážitek, protože vyhledávací políčko na takovém webu vyvolává zdání, že těch informací je na webu více a návštěvník tak vyhledává zbytečně.

Dalším důvodem může i být rychlost webu a zbytečné indexování výsledků vyhledávání, což souvisí se SEO.

Odstranění vyhledávání pomocí pluginu

Disable Search plugin

Tato metoda je pochopitelně nejjednodušší a doporučená všem, který vyhledávání nepotřebují.

Nejprve si nainstalujte a aktivujte plugin s názvem Disable Search. Pro více detailů si můžete přečíst návod na instalaci pluginů.

Tento plugin funguje bez jakéhokoliv nastavení. Po aktivaci odstraní vyhledávací políčko ze šablony, zakáže vyhledávací widget a místo výsledků vyhledávání ukazuje chybu 404.

Vyhledávací funkce v administraci WordPressu zůstávají plně funkční, takže se nemusíte bát, že vám v seznamech příspěvků nepůjde vyhledávat.

Manuální vypnutí vyhledávání

Tato metoda je založena na přidání kódu do souboru functions.php nebo do vlastního pluginu. Následující funkce přesměruje všechna vyhledávání na chybovou stránku 404.

function fb_filter_query( $query, $error = true ) {
if ( is_search() ) {
$query->is_search = false;
$query->query_vars[s] = false;
$query->query[s] = false;
// to error
if ( $error == true )
$query->is_404 = true;
}
}
add_action( 'parse_query', 'fb_filter_query' );
add_filter( 'get_search_form', create_function( '$a', "return null;" ) );

Nyní už zbývá jen ručně odstranit vyhledávací widget, nebo vypnout vyhledávací políčko v šabloně.