Základní nastavení WordPress

Nastavení v levém postranním menu wordpressové administrace je centrální rozcestník pro veškeré nastavení webu postaveném na WordPressu. Obsahuje několik základních podmenu a pluginy si do něj přidávají vlastní odkazy na jejich nastavení.

Základní nastavení

Kliknutím na Nastavení (obecné) se dostanete do Základního nastavení. Zde lze nastavit věci jako titulek stránky, popis webu, základní URL a adresu úvodní stránky. Emailovou adresu na kterou budou zasílány nejdůležitější informace ohledně fungování webu.

Zaškrtnutím Zaregistrovat se může kdokoliv se návštěvníkům umožní registrace na webu. Určitě jim nechte úroveň Návštěvník. Tím že se u vás mohou registrovat návštěvníci, začnete spadat pod nařízení GDPR pro ochranu osobních údajů. Budete muset podle toho upravit podmínky užití webu.

Časové pásmo, formáty data a času jsou jasné a český uživatel je má v základu nastaveny dobře. Pokud tedy neinstaloval anglickou verzi WordPressu.

Nastavení pro publikování

Výchozí rubrika pro příspěvky říká, do jaké kategorie se zařadí nově publikovaný příspěvek, pokud mu žádnou kategorii nezvolíte. Stejné platí pro formát příspěvků. Zbytek možností většinou nevyužijete.

Nastavení zobrazování webu

Zde lze zvolit, za na úvodní stránce webu bude seznam nejnovějších příspěvků nebo statická stránka. Při zvolení druhé možnosti můžete zvolit i stránku na které se bude zobrazovat seznam nejnovějších příspěvků. To je vhodné např. pro stránku s novinkami.

Firemní web by tedy měl mít statickou úvodní stránku a pak někde v menu sekci s novinkami, kde se budou řadit novinkové příspěvky.

Pro blog a magazíny je naopak vhodná úvodní stránka s nejnovějšími příspěvky.

Volba Na webu zobrazit maximálně X příspěvků znamená, kolik si přejete zobrazit příspěvků na úvodní stránce nebo v kategoriích.

Možnost Zakázat prohledávání a indexování obsahu webu přidá do hlavičky vašeho webu direktivu noindex. Tím se vyhledávačům tipu Google a Seznam zakáže indexace vašeho webu a tak se nebude zobrazovat ve výsledcích jejich vyhledávání. Tuto volbu nezaškrtávejte, pokud chcete být na internetu k nalezení.

Nastavení komentářů

Na této podstránce naleznete detailní nastavení komentářů. Možnosti jsou zde dobře vysvětleny. Někdy je dobré zde vypnout avatary. Pokud chcete komentáře vypnout úplně, je nejlepší použít k tomu určený plugin Disable Comments od Samir Shah.

Nastavení trvalých odkazů

WordPress umožňuje vytvářet vlastní strukturu URL adres a kategorií. Vlastní struktura adres může vylepšit estetiku a zapamatovatelnost odkazů. Z hlediska SEO se líbí i vyhledávačům.

Já doporučuji volbu podle názvu příspěvku.

To je https://ipdata.cz/zakladni-nastaveni-wordpress/

Za prvé to vypadá lépe než čísla s otazníky, za druhé se URL příspěvku nezmění např. když ho zařadíte do jiné kategorie. Změnám v adresách příspěvků byste se měli vyvarovat z mnoha důvodů. Jakmile začnete používat nějakou strukturu URL, je lepší to neměnit.

Trvalé odkazy

Napsat komentář