Google AMP na WordPressu

Google AMP neboli Accelerated mobile pages je způsob, jak zrychlit načítání vašeho webu na mobilním zařízení. Rychlé načítání stránek přináší lepší uživatelský zážitek z prohlížení a vám může přivést více návštěvníků, protože vyhledávač Google miluje rychlé weby. Tento návod vám ukáže, jak snadno nasadit Google AMP na WordPressu.

Co je Google AMP?

Služba Google AMP je open source iniciativa podporovaná technologickými společnostmi jako je Google, Twitter, LinkedIn a Reddit. Pro mnoho mobilních uživatelů je čtení webu pomalé, protože většina internetových stránek je bohatých na obsah a různé scripty, díky kterým trvá načítání stránek několik nekonečných sekund.

AMP používají pro načítání stránek minimalistický HTML kód a velmi omezený javascript. To umožňuje, aby byl obsah cachován ve službě Google AMP. Google pak může tuto uloženou verzi stránky okamžitě zobrazit.

Technologie je velmi podobná službě Instant Articles od Facebooku, ta je ale omezená pouze na platformu Facebooku.

Nevýhody AMP

Proti používání Google AMP je již zmiňované omezené zpracování scriptů a dynamických prvků webu. Přes AMP se například nezobrazí Facebook Like box, facebookové komentáře, některé chytré formuláře a podobně.

Složitější může být i vypnutí AMP, pokud byste v budoucnu změnili názor. AMP totiž ke každému článku vytvoří vlastní URL, které po deaktivaci zůstane nefunkční a je nutné provést přesměrování kódem 301.

Aktivace Google AMP

AMP project

První krok je instalace a aktivace pluginu AMP for WordPress (od WordPress.com VIP, XWP, Google, and contributors). Pro další detaily si můžete přečíst návod na instalaci pluginu.

Ve wordpressové administraci je po aktivaci pluginu možné přejít na nastavení kliknutím na AMP v levém menu dole. V nastavení je možnost používání AMP nejen pro příspěvky, ale i pro stránky. Což často nemusí být vhodné, protože právě na stránkách má většina webů pokročilejší funkce, které na AMP nejsou dostupné.

Test Google AMP

Otestovat korektní zobrazení vašich příspěvků přes AMP si můžete dosazením /amp na konec URL v adresním řádku u některého z vašich příspěvků. Např:

www.mojedomena.cz/nejnovejsiclanek/amp

Pokud místo AMP verze vašeho příspěvku vidíte jen chybový kód 404 – stránka nenalezena, otevřete si nastavení wordpressu > Trvalé odkazy a klikněte Uložit. Nemusíte nic přenastavovat, tlačítkem Uložit se jen aktualizují URL adresy.

Kontrola AMP v Google Search Console

Zajímá vás, jak Google zaindexoval AMP verze vašich příspěvků? Otevřete si Google Search Console, klikněte na Vzhled vyhledávání a poté na Accelerated Mobile Pages. Indexovacímu robotu Google může trvat i dva týdny, než si vašich AMP příspěvků všimne, takže pokud zde zatím nic nevidíte, nic se neděje.

Google AMP mobile

Napsat komentář