Přesměrování 301 pomocí .htaccess

Přesměrování pomocí http kódu 301 je z hlediska SEO nejlepší způsob přesměrování stránky na novou adresu (URL). Přesměrování lze sice řešit i pomocí pluginu Redirection od Johna Godleye, ale někdy je výhodnější využít soubor .htaccess. Jedna z výhod je, že na přesměrování stačí samotný .htaccess soubor a redakční systém není třeba.

301 Moved Permanently

Redirect s kódem 301 (Moved Permanently) oznamuje prohlížeči návštěvníka a vyhledávačům, že se zadaná stránka nachází na jiné adrese. Tím dojde k automatickému přesměrování – návštěvník tak nemusí na nic klikat. Vyhledávače si novou adresu zapamatují automaticky a přejde na ní i SEO hodnocení.

Přesměrování 301 jedné stránky

Ke správnému 301 přesměrování jedné stránky se stačí pomocí FTP klienta připojit na hostingový server a do souboru .htaccess vložit následující řádek.

Redirect 301 /StaraURL/ http://www.domena.cz/NovaURL

Tímto způsobem lze stránku přesměrovat buď na novou adresu v rámci jednoho webu, ale i na úplně nový web s jinou doménou. Přesměrování 301 je vhodné i pokud přesunujete celou doménu na HTTPS protokol.

Přesměrování 301 celé domény

V případě že web přesouváte na novou doménu, hodí se všem návštěvníkům a vyhledávačům automatické přesměrování pomocí http 301. Tím nepřijdete ani o návštěvníky ani o SEO hodnocení, které jste si u vyhledávačů vybudovali. K přesměrování celé domény vložte do .htaccess souboru následující řádky.

RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} staradomena\.cz$
RewriteRule ^(.*)$ http://www.novadomena.cz/$1 [R=301,L]

Nezapomeňte v kódu změnit doménu a koncovku. Pokud na novém webu používáte https, určitě přesměrujte na verzi s https a používejte jen tu. Nové weby by se už na nešifrované http verzi stavět neměli.

301