WordPress

WordPress je svobodný open source redakční publikační systém napsaný v PHP a MySQL a vyvíjený pod licencí GNU GPL. Dle oficiálních statistik je používán jako CMS na více než 27 % webových stránek na světě a překonává tak open source CMS jako Joomla či Drupal, které se drží pod třemi procenty.

To, že WordPress patří k jednomu z nejoblíbenějších redakčních systémů, potvrzuje fakt, že si ho nainstalovalo už více než 36 milionů uživatelů. Za jeho úspěchem stojí nemalou měrou jistě i ta skutečnost, že s ním s přehledem zvládnou pracovat i laici.

Všem svým uživatelům dokáže maximálně zjednodušit život. Aniž byste měli jakékoli zkušenosti s programováním, s pomocí tohoto redakčního systému si vytvoříte vlastní webové stránky nebo blog. Obojí si budete schopni spravovat a přizpůsobovat vašim aktuálním potřebám. A to kdykoli vás napadne.

Skvělou zprávou je, že vás to nebude stát větší námahu a nebudete k tomu potřebovat žádné speciální znalosti. Pro mnohé to může znít až neuvěřitelně, ale je to tak. WordPress je navíc celý v češtině, takže nejste limitováni ani případnou jazykovou bariérou.

WordPress ke stažení

Česká verze redakčního systému WordPress je ke stažení zdarma na cs.wordpress.org.

S WordPress to zvládnete i vy

Aby byl WordPress efektivní a držel krok s konkurencí, využívá k rozšíření svých funkcí tzv. pluginy. Ty značně rozšiřují vaše možnosti. Na výběr je z velkého množství již hotových šablon. Stačí si jen vybrat. Některé jsou zadarmo, jiné placené. Velký výběr je na obou stranách. Při realizování úprav si sami volíte, kdy se Vámi provedené změny na šabloně propíší na vaše webové stránky či blog. Počítá i s variantou, že chcete slyšet názor na vámi odvedenou práci od někoho dalšího. Proto můžete šablonu poslat nejprve další osobě ke zhlédnutí. Rozhodně se není třeba obávat toho, že realizaci úprav nezvládnete a nezbude vám nic jiného, než si zaplatit nějakého odborníka. Věřte, že WordPress se naučíte ovládat během jednoho volného odpoledne. Tento redakční systém si zakládá právě na tom, aby veškeré kroky a úpravy, které s jeho pomocí budete provádět, byly maximálně intuitivní.

Nesoustředí se však pouze na vizuální stránku vašeho projektu a užitečné funkce. Pozornost věnuje i tak důležitému aspektu, kterým je optimalizace. Díky této funkci vás s pomocí vyhledávačů najde několikanásobně větší počet lidí. Zvyšuje to tedy vaše šance na to, jak se stát oblíbenějšími a získat více klientů. I optimalizace je krokem, který s WordPressem zvládne i laik.

WordPress logo

WordPress dá vašim stránkám šťávu

Pokud se kdykoli v budoucnu rozhodnete obsah vašeho webu upravovat a rozšiřovat, máte otevřenou cestu. K dispozici jsou tisíce možností, jak být originální. Naprostou samozřejmostí je doplnění webu či blogu o fotogalerii, chat, diskuzi, která bude přímo pod jednotlivými články, propojení se sociálními sítěmi. Vaše texty mohou být nejen v češtině, ale překládat se i do dalších jazyků atd. Možností jak vaše stránky vylepšit je nespočet. WordPress se rozvíjí a zdokonaluje doslova neustále. Přibývají nové pluginy, které jsou navrženy podle potřeb běžných uživatelů. Jejich účelem je ulehčit vám práci. Naprostou většinu uživatelů proto práce s WordPressem baví. Není složitá a výsledek je vidět takřka okamžitě.

Neváhejte a využijte přímo portál WordPressu. Zde si jistě vyberete z široké nabídky šablon, je jich zde více než pět tisíc. Je u nich také měřítko popularity. To vám může napovědět, kterou zvolit.

Buďte si jisti, že jakmile WordPress vyzkoušíte, vaše obavy se rozplynou a práce s ním se pro vás stane vítanou formou zábavy.