Konfigurace WordPressu ve wp-config.php

Už jste někdy četli návod na konfiguraci něčeho co je pro běžné uživatele skryté pomocí souboru wp-config.php a nevíte kde tento soubor najít a jak ho editovat? Tento návod vám ukáže vychytávky, které je možné díky tomuto konfiguračnímu souboru uskutečnit.

K čemu soubor wp-config.php slouží?

Jak už název napovídá, jedná se o konfigurační soubor, který je automaticky generovaný při instalaci WordPressu. Jsou v něm mimo jiné uložené přístupové údaje k MySQL databázi, bez které by to nešlo. Vzhledem k tomu, že tento soubor obsahuje mnoho citlivých informací, doporučujeme, abyste tento soubor upravovali jen s maximální opatrností a jen v případě, že víte co děláte. Ale protože čtete tento článek, znamená to, že soubor wp-config.php editovat potřebujete.

Úprava souboru wp-config.php

Než se pustíte do jakýchkoliv úprav, důrazně doporučujeme váš web zálohovat. Soubor wp-config.php je kriticky důležitý pro chod WordPressu a chyby v něm způsobí nefunkčnost celého webu.

Úprava souboru wp-config.php

U úpravě wp-config.php se potřebujeme připojit na hostingový server pomocí FTP klienta. Pro uživatele systému Windows je ideální program WinSCP. Samozřejmě jsou nutné i přihlašovací údaje k hostingu, konkrétně ty k FTP přístupu.

Soubor wp-config.php se standardně nachází v kořenové složce WordPressu společně s adresáři jako /wp-content/ a podobně.

Pokud na server přistupujete programem WinSCP, stačí na soubor kliknout pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybrat Editovat. Soubor se poté otevře v textovém editoru. Změny se uložením v editoru automaticky nahraní i na server.

Než začneme cokoliv měnit, je dobré celému souboru porozumět. Ukázkovou verzi souboru si můžete stáhnout na github.com.

Každá sekce je poměrně dobře anglicky popsána. Skoro všechno nastavení je definované PHP proměnnými.

Nastavení MySQL v wp-config.php

Nastavení přístupu k databázi je v sekci „MySQL Settings“. Zde je definované jméno databáze, uživatel databáze, heslo, host, znaková sada.

/** The name of the database for WordPress */
define('DB_NAME', 'NazevDatabaze');

/** MySQL database username */ 
define('DB_USER', 'UzivatelDatabaze');

/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', 'HeslokDatabazi');

Předpona databáze – table prefix

WordPress ve výchozím nastavení přidává k databázovým tabulkám předponu wp_ aby vyloučil kolizi názvu s něčím již použitým ve vašem databázovém serveru. Pokud potřebujete provozovat více instalací WordPressu s využitím jedné společné databáze, musíte v jedné z instalací tuto předponu změnit na něco jiného. Změna na něco náhodného je doporučená i s hlediska bezpečnosti. Ztížíte tak hackerům běžné útoky tipu SQL injection.

$table_prefix = 'wp_';

Pozor, změna table prefix na již nainstalovaném a funkčním webu není možná bez další úpravy databáze, která je poměrně složitá. V průběhu nové instalace WordPressu je možné prefix změnit bez problému a bez nutnosti další konfigurace.

Režim ladění chyb

Režim ladění chyb je užitečný pro uživatele zkoušející zjistit jak WordPress funguje, při experimentování a při vývoji nových pluginů. Kvůli bezpečnosti WordPress ve výchozím nastavení návštěvníkům žádné chybové kódy a poznámky nezobrazuje. Pokud ale proměnou WP_DEBUG změníte z false na true, ladící informace budete mít k dispozici a díky nim zjistíte, která komponenta nebo který řádek kódu obsahuje chyby. Po odladění webu hodnotu změňte zpět na false.

define('WP_DEBUG', false);

Změna URL webu

Při změně domény nebo přesouvání blogu na jinou URL budete ve WordPressu muset přenastavit hlavní URL a adresu úvodní stránky. Tato změna lze provést i standardně v administraci v základním nastavení. V případě kdy ale už je web přesunutý, je možné toto změnit ručně v souboru wp-config.php.

define('WP_HOME','https://www.domena.cz');
define('WP_SITEURL','https://www.domena.cz');

Vypnutí automatických aktualizací

Od verze 3.7 se WordPress sám aktualizuje. Jedná se o bezpečností opatření, které aktualizuje jen jádro WordPressu. Šablony a pluginy v automatické aktualizaci zahrnuté nejsou. Rozhodně doporučujeme automatické aktualizace nevypínat. V některým případech to ale může způsobovat problémy. Zejména pokud máte WordPress nějakým nestandardním způsobem pozměněný.

Přidáním následujícího řádku do konfiguračního souboru wp-config.php dojde z zakázání automatických aktualizací.

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );

Limitování revizí příspěvků

Právě psaný příspěvek je ve WordPressu automaticky ukládán. Dále jsou ukládány i předchozí verze příspěvku, tak jak vypadali před posledními úpravami. Je to šikovná vlastnost, ale při velkým počtu revizí velmi dlouhých článků mohou růst požadavky na velikost databáze a ovlivňovat to výkon celého webu. V takových případech je vhodné omezit počet minulých verzí příspěvků. Starší verze se automaticky odstraní. Řádek níže nastaví ukládání jen posledních třech revizí článků. Trojku je samozřejmě možné přepsat na jiný počet.

define( 'WP_POST_REVISIONS', 3 );

Změna složky pro nahrávání obrázků

Standardně se obrázky a další nahrávané soubory ukládají do složky /wp-content/uploads/. Někdo ale potřebuje mít obrázky nahrané jinde. Následujícím řádkem lze složku změnit. Berte ale na vědomí, že cesta k adresáři je relativní k hlavnímu umístění webu a absolutní cesta nemusí fungovat.

define( 'UPLOADS', 'wp-content/media' );

Zdroj

codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php