Jak ručně zálohovat WordPress

Pro zálohování WordPressu existuje spousta pluginů, které zálohování obstarají automaticky. V tomto návodu se dozvíte, jak WordPress zálohovat ručně. To se může hodit například při změně hostingu nebo při různých experimentech.

Zálohování souborů

Zálohovat souboru celého webu je poměrně snadné. Stačí se připojit na hostingový server pomocí FTP klienta. Soubory webu bývají u většiny hostingů ve složce /public_html/ (může to být i složka www, web a pod…). Celou tuto složku stačí zkopírovat do nějaký lokální složky ve vašem počítači. Nyní máte zálohované soubory WordPressu. To je ale jen jedna polovina toho co musíte zálohovat.

Zálohování MySQL databáze

Druhou polovinu webu tvoří MySQL databáze, která obsahuje všechny stránky, příspěvky, uživatele, nastavení, komentáře atd. Záloha MySQL databáze se ukládá do SQL souboru, který se vytváří při exportu databáze. Při obnovování databáze se tento soubor jednoduše importuje.

Nejsnadněji se databáze vyexportuje pomocí phpMyAdmin. Většina hostingů toto rozhraní pro práci s databází nabízí. Po přihlášení do phpMyAdmin stačí vybrat databázi, kterou potřebujete zálohovat, kliknout na Export a poté tlačítko Proveď. Po pár vteřinách se do počítače stáhne SQL soubor obsahující vybranou databázi.

export v phpMyAdmin